Szempontok a szakdolgozat-bírálat elkészítéséhez

A szigorló BSc-s hallgató az általa készített tervvel tesz tanúságot általános felkészültségéről, arról, hogy – általában egyszerűbb – mérnöki feladat megoldására képes. A mérnöki gyakorlattal nem rendelkező szigor- lótól azonban többnyire nem lehet elvárni, hogy feladatának megoldásánál mindig a legjobb lehetőséget válassza, az elbírálásnál tehát ne ez legyen a viszonyítási alap. Lényeges az, hogy meggyőződjünk, a jelölt az adott – rendszerint zárt – témakört képes áttekinteni, a feladatot logikus, tömör tárgyalással megoldani.

Arra kell választ kapni, hogy az elkészült terv a kitűzött feladatnak mennyire felel meg, szakmailag helyes-e, és a megoldásban az egyetemi tananyag jó elsajátításáról, a tanultak alkalmazni tudásáról milyen bizonyságot tett a hallgató. Elvárjuk, hogy legyenek benne korábbi más megoldásokról elemzések, kritikák, és a saját megoldást megfelelő mérlegelés alapján válassza ki a tervező. Végül legyen meg az elkészült terv rövid értékelése: mit gondol a terv befejezése után a szerző.

A jelölt feladatának megoldásához általában irodalmi adatokat is felhasznál. Ezzel kapcsolatban ér- tékelni kell, hogy a tervből milyen mélységű irodalomkutatás tűnik ki, a jelölt mennyire ismeri a témakörébe vágó irodalmat (szakkönyveket és folyóiratokat, ill. a magyar és idegen nyelvű irodalmat). Értékelni kell, hogy az irodalmi adatokat mennyire dolgozta fel tudatosan, milyen mértékben kerülte el a meggondolás nélküli „ollózást”.

A szakdolgozatban a bíráló nyilván szép számmal talál hibákat. Ezek részletes és tételes felsorolá- sa általában nem szükséges. Célszerű viszont kiemelni a jellegzetes hibákat. Ezekkel kapcsolatban a bíráló lehetőleg tegyen fel kérdéseket, melyekre a terv megvédése során a hallgatónak válaszolnia kell.

Helyes, ha a bírálat rámutat a nagyobb hibák jellegére (elszámolások, elvi hibák, gyakorlatlanság- ból származó téves értékelések stb.)

Kívánatos értékelni a dolgozat erényeit is (önálló konstrukciós gondolatok, ügyesen alkalmazott számítástechnikai eljárások, logikus áttekinthető témafeldolgozást, kiemelkedő irodalom-ismeret stb.). Vé- gül, a bírálat térjen ki a formai szempontokra is (áttekinthetőség, megfelelő adatmegadás, számozások, stb).

Az értékelésnél figyelembe kell venni, hogy a szakdolgozat a hét féléves BSc tanulmányok lezárá- saként, és nem az eddig szokásos 5 éves képzés végén készül. Ezért a megoldandó feladat komplexitása, a megoldás elméleti megalapozottsága, a dolgozat kidolgozottsága, a hallgató irodalmi ismeretei és a dol- gozat terjedelme általában nem érik el a diplomaterveknél megszokott mértéket. A dolgozatnak azt azonban igazolnia kell, hogy a hallgató a tanultakat önállóan képes alkalmazni, és egyszerűbb mérnöki feladatok megoldására képes.

A bírálat szokásos terjedelme 1½-2 (nem túl sűrűn teleírt) oldal. A bírálatból derüljön ki az, hogy a bíráló a szakdolgozatot megismerte, áttekintette és értékelte.

A bírálatot 1 aláírt példányban kérjük a tanszékre eljuttatni. A szakdolgozatra javasolt érdemjegyet zárt borítékban kérjük a bírálathoz mellékelni.

Kívánatos, ha a védésen a bíráló személyesen is részt tud venni, ezért a bírálót ezúton is meghív- juk a szakdolgozat védésére.

https://www.mit.bme.hu/system/files/oktatas/7906/biralati_szempontok_bsc.pdf

#student